Ezen a héten még szombatig tartanak családi vendéglőnkben a Márton napi libanapok, és ez az első esztendő, hogy két éves Mira kisunokám is értékelni tudja már a ludaskását. (Egyébként a legújabb kedvence a pörkölt nokedlivel.)
A libáknak végük, nekünk sikerünk volt
1 komment
Tíz éve, az elsők között kezdtük el a tematikus libanapokat. Libaételek egyébként egész évben kaphatók nálunk, de ezekre az alkalmakra mindig különös gonddal és sok ötlettel készülünk. Azért szeretjük ezeket a napokat, mert ilyenkor ünnepivé válik ez a finom, és sokféle módon elkészíthető szárnyas. Ma már saját hagyományainkat ápoljuk, amikor november elején meghirdetjük vendégeink körében a libakülönlegességeket. Köszönhetően a szájmarketingnek és az elektromos médiának, egyre többen kíváncsiak ezekre.
Az idén is nagyon sikeres a kínálatunk. Örömmel figyelem, hogy ismét látok új vendégeket, akik kifejezetten a libaételeket jöttek megkóstolni, és olyanokat is, akiket az ilyen tematikus alkalmak vonzanak - ők legközelebb a karácsonyi menüajánlatunkra látogatnak hozzánk. Még nagyobb örömöm, hogy senkitől nem hallottunk semmilyen panaszt az ételekre, mindenki elégedetten és jóllakottan távozott.
A legnagyobb tetszést arató ételek között voltak a hideg előételeink (a zsidótojás, a libatöpörtyű, a libamáj, a töltött füstölt libanyak), a libaleves lúdgége tésztával vagy macesz gombóccal, és a libakocsonya, amit egyedi módon készítünk el. Ugyancsak a mi specialitásunk a libahúsos töltött káposzta a bele főzött füstölt húsával. Osztatlan elismerést váltott ki a libatöpörtyűvel készült házikenyerünk.
Az egyik újdonságunk az Inez volt, ami kifagyasztott fűszeres libahájat jelent. Ismertem ezt az ételt, de mi nem szoktuk készíteni. Most kipróbáltam a finomított változatát, fokhagymásan, paprikásan, borsosan, ahogyan vidéken régen a Csécsi szalonnát készítették. Annyira ízlett a vendégeinknek, hogy megtartjuk a hideg előételek között a libanapok után is.
Idén először kínáltuk a sóletbe főzött töltött libanyakat, amit régi recept szerint, liszttel, grízzel főztünk. Ennek „Kugli”az eredeti neve, és a sóleten kívül a kímélő étrendben is fogyasztható, párolt zöldséggel. Lehet főzelékhez adni, vagy hideg előételnek lilahagymával, akár birs befőttel is, mindenhogyan finom. Aki gazdagítani szeretné, az tehet bele liba- vagy csirkemájat.
A Kugli (töltött libanyak) receptje:
libanyak tisztított bőre
1 pohár gríz
¼ pohár liszt
1 fej vöröshagyma
4 evőkanál libazsír
1 gerezd fokhagyma
frissen vágott petrezselyem és zellerzöld
só, bors, gyömbér, szerecsendió, pirospaprika
és libaleves, vagy forró víz
Elkészítése:
Az apróra vágott vöröshagymát libazsíron üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a petrezselymet, a zellerzöldet. Összekeverjük a lisztet és a grízt, és ezt a keveréket hozzáadjuk a fonnyasztott hagymához. Végül a fűszereket tesszük bele, majd leöntjük a forró levessel vagy vízzel, annyival, amennyit a gríz felvesz. Egy fedővel letakarjuk, és 20 percig hagyjuk dagadni. Ezután beletöltjük a libanyak bőrébe, a végeket cérnával elvarrjuk, és így tesszük a sóletbe.
A bejegyzés trackback címe:
https://rosenstein.blog.hu/api/trackback/id/tr582457916
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Horner 2010.12.02. 21:39:32
Tényleg fantasztikusak voltak a Márton napi ételek is! Személy szerint nekem a liba kocsonya nagyon ízlett. Azóta keresek egy jó receptet. :-) Tudna esetleg segíteni nekem? Köszönettel, Horner Krisztina
Utolsó kommentek